סיסמתך תשלח אליך בדואר אלקטרוני

2019: יותר ויותר נשים צעירות מאמצות את שיער אפור טבעי

מאת: הלידרים | 24 בינואר 2019

יש אנשים שיש להם מודל של שיער אפור בחייהם, אימא , דודה, חברה שבאיזה שהוא שלב הפסיקה לצבוע את השיער ומעולם לא הסתכלה לאחור. נשים רבות מרגישות ממש בנוח עם שיער אפור ויפה, אבל מה בנוגע לבחורות יותר צעירות? שיש להן רק קצת שיערות לבנות ואפורות?

יש אנשים שיש להם מודל של שיער אפור בחייהם, אימא , דודה, חברה שבאיזה שהוא שלב הפסיקה לצבוע את השיער ומעולם לא הסתכלה לאחור. נשים רבות מרגישות ממש בנוח עם שיער אפור ויפה, אבל מה בנוגע לבחורות יותר צעירות? שיש להן רק קצת שיערות לבנות ואפורות?

מסתבר ששיער אפור התחיל להיות טרנד לא קטן, עמוד האינסטגרם @grombre  חוגג את היופי של השיער האפור. בעמוד מוצגות נשים שמראות את שיערן היפה והטבעי ומספרות את הסיפור שלהן.

“אני מרגישה הרבה יותר נוח עם עצמי מאז ששחררתי את השיער האפור” אומרת האישה הזאת

“צבעתי את השיר לא מזמן ומייד התחרטתי שעשיתי את זה. כאילו מחקתי את כל האישיות שלי. אני עוד לומדת להתמודד עם המרקם החדש של השיער אבל אני מתה על ההשתקפות הכסופה שלי במראה”

“שיער אפור היה דבר משנה חיים בשבילי”

“יש לי עכשיו תפיסה שונה לגמרי על התבגרות והחיים באופן כללי. התהליך בהחלט הוציא ממני כוח רצון שלא ידעתי שקיים. המסע הזה הוא מחזק! אני אוהבת את השיער שלי! ואוהבת את עצמי!”

“התחלתי לקבל יותר ויותר מחמאות כשהשיער שלי התחיל להאפיר”

View this post on Instagram

“I got my first gray streak right in the front center of my hair. It seemed my Mom and I were the only ones to appreciate my boldness and the trendsetter I pride myself on the gray/silver began. Of course I got the "you would look younger if you dye your hair." Me being an older parent, my young son thought the gray/silver hair made me look older than his dyed hair classmates mothers. For his sake , after it got more streaks I decided to put a rinse on my hair. I did it twice, it was beautiful and I looked younger but quickly realized that at my age I wanted to look great not necessary younger. With my confidence and head full of silver/gray hair I've begin to get more and more compliments as my hair color changed. Being myself, embracing my beautiful strands way before it became a thing has been and still is the best glamour decision I have ever made.” @vickieheath_ #grombre #gogrombre

A post shared by Going grey with (grohm)(bray) (@grombre) on

“את תראי צעירה יותר אם תצבעי את השיער, אמר לי בני. באמת שמעתי לעצתו וצבעתי את השיער פעמיים, אבל מהר מאוד הבנתי שזה הגיל שלי ואני רוצה לאהוב את מה שאני רואה וזה לא בהכרח אומר שאני צריכה להיראות צעירה יותר”

וגם למתולתלות זה יפה

ולפעמים זה מתחיל בגילאים צעירים, הבחורה הזאת בסך הכול בת 23

גם נטלי מתהדרת בשיער אפור מגיל 23

היא מספרת שהרבה פעמים נשים לא מאמינות שזה הצבע האמיתי שלה ומבקשות ממנה את הטלפון של הספר שלה.

הבחורה הזאת בת 22 ויש לה שיער אפור מגיל 6!

View this post on Instagram

“I am 22 now and I was blessed with greys when I turned six. It took me some years to find the blessing among the societal norms I was raised in. I make this submission to let young girls know that we can be whatever we choose to be despite of what people tell us. 'Have you tried this medicine?' 'Why don't you dye them?' 'You are too young to have a grey head!' 'Have you colored them?' 'They look so beautiful.' 'I have been trying to color them this way but it never looks this natural.' The narrative changed over the past 16 years. I dyed my hair for more than ten years with everything I could get my hands on. Two years ago, I decided against coloring them. My greys are a part of my identity. Just trying to get equally comfortable with my weight.” @smritisaini #grombre #gogrombre

A post shared by Going grey with (grohm)(bray) (@grombre) on

היא נהגה לצבוע את השיער במשך 10 שנים, עד שלפני שנתיים היא החליטה להפסיק ולאמץ את המראה הטבעי.

האישה הזאת חגגה את השנה החדשה עם הבטחה- יותר לא אצבע את שערי

גם בשיער אפור, אבל לשחק באורכים ומרקמים

 

והנה עוד כמה נשים שבחרו ללכת על המראה הטבעי, הייתם מנסים?

View this post on Instagram

“My name is Lhin. I am 37 years old from Thailand. 🇹🇭 I have had gray hair since I was in high school. It keeps changing the color more through the years. I had to dye my hair almost every month. Four years ago, I decided to let my gray hair grow out and embrace my natural color. Despite some mean comments from neighbors, I didn’t care and went on with my daily life. Nowadays, I am asked by people all the time, “where did I get my hair done!?”They love it and want to have this color too. I love my hair and I feel blessed that I embrace it and let this color become me. I am happy to see this grombre ladies out there. Thank you for raising awareness of people around the world. I want to shoutout for someone who is struggling with a similar story like me; keep being yourself and embrace it. Because you are absolutely beautiful in your own way!” @lhinholguin #grombre #gogrombre

A post shared by Going grey with (grohm)(bray) (@grombre) on