סיסמתך תשלח אליך בדואר אלקטרוני

איך ישראל זכתה באירוויזיון למרות הפוליטיקה והאנטישמיות באירופה

מאת: רון גולדשטיין | 16 במאי 2018

מאז שיצא השיר של ישראל לארוויזיון, הייתה תחושה באוויר שמשהו גדול הולך לקרות. אף אחד לא רצה להגיד את זה בפה מלא אבל מדינה שלמה התגייסה לטובת הניצחון המיוחל. אבל לצד זה כל אחד בתוכו אמר לעצמו, אין סיכוי, לא אוהבים אותנו וזה הכל פוליטיקה. אבל בסוף הצלחנו! הארוויזיון בירושלים בשנה הבאה!

 

שעות ספורות לפני תחילת תחרות האירוויזיון, כתב רפי קישון בפייסבוק מסר מפוכח. לדבריו, לישראל לא היה סיכוי לנצח באירופה האנטישמית והאנטי-ישראלית.

“צר לי לאכזב אותך”, כתב השבוע הוטרינר הישראלי . השיר “המצויין” של נטע ברזילי לא יכול היה לזכות באירוויזיון “כי אירופה חדורה אנטישמיות דו-כיוונית: האנטישמיות הנוצרית הקלאסית של מבצעי השואה והאנטישמיות המוסלמית המכה שורש”

קישון, נץ פוליטי ובנו של ההומוריסט המנוח אפרים קישון, לא הצליחו לחזות את העתיד: השיר הלא שגרתי “TOY” של ברזילאי זכה למעשה בתחרות. אבל התחזית שלו הדגימה עד כמה ישראלים רבים מעריכים יותר מדי את הפוליטיזציה של האירוויזיון, את השכיחות של הרגשות האנטי-ישראליים בחברות האירופיות – או את שתיהן.

בתחרות השנה הייתה ישראל מגיעה במקום השלישי, אם זה היה נקבע רק על פי צוות השופטים הרשמיים של 43 המדינות שהשתתפו. אבל השופטים, שהעניקו לישראל 212 נקודות, קובעים רק 50% מהציונים. הצופים בבית נתנו לישראל עוד 317 נקודות והביאו סך הכל ל -529 – כמעט 100 נקודות יותר מהמתחרה הקרובה ביותר, קפריסין.

התפלגות ההצבעה לישראל הן על ידי חבר מושבעים והן על ידי הצופים מסתייגת מכל הנחה לפוליטיזציה או להטיה אנטישמית.

לדוגמה, ישראל הייתה ההצבעה הגבוהה ביותר של חבר מושבעים בצרפת – שרבים רואים בה סמל לבעיה האנטישמית של אירופה – וצ’כיה, שהיא מעוז היסטורי ותוסס של תמיכה בישראל וביהודים באירופה.

והארצות שבהן הציגו הצופים את המספר הגבוה ביותר של ציונים מושלמים לישראל, כללו את צרפת, אזרביג’אן – מדינה מוסלמית שיעית – וספרד, שבה האנטישמיות הקתולית שולטת כבר מאות שנים, ויש לה יותר עיריות שהחרימו את ישראל מכל מדינה אחרת באירופה.

אף על פי שישראל זכתה בתחרות השנה, המארגנים עדיין נאשמו בפוליטיזציה של האירוע, לאחר שהמארחים הפורטוגלים לא הזכירו את ירושלים כאשר ביקשו מהשופטים הישראליים להודיע ​​על תוצאותיהם. במקום ברכה טיפוסית “ערב טוב” ואחריו עיר הבירה של השופטים, חבר השופטים הישראלי קיבל רק “שלום ישראל”. ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, רמז על כך בתגובתו, אחרי הניצחון של ברזילאי: “מי שלא רצה בירושלים באירוויזיון קיבל את האירוויזיון בירושלים”).

מארגני התחרות בפורטוגל הכחישו את הפוליטיקה בתחרות וטענו שגם בפנייתם לצ’כיה לא נאמרה העיר פראג, כך גם בהולנד.  למרות המתחים, תחרות האירוויזיון נותרה מופע כישרונות שבו לבלתי צפוי, למרהיב ולמקורי יש סיכוי לנצח ללא קשר לפוליטיקה. ברזילאי בת ה24 אמרה כי “TOY” הוא חגיגה של גיוון ומחאה נגד האובייקטיביות של נשים.

אבל האנטישמיות ושנאת ישראל עדיין נושפת בעורפינו. שני מחוקקים איריים באיחוד האירופי כבר קראו לחרם על התחרות בישראל, כמו גם ראש עיריית דאבלין, שהוא פעיל ותיק נגד ישראל. גם בישראל ראו אחדים מסר פוליטי בניצחון של ברזילאי. “כשישראל שולחת לעולם סמל של ערכים שונים, סובלניים וערכים ליברליים, פתאום העולם איננו נגדנו וניצחנו”, כתב יריב אופנהיימר, לשעבר מנהיג קבוצת השמאל של “שלום עכשיו” בישראל. “כך זה הלך עם דנה”, ציין, וציטט את הניצחון של 1998 בתחרות האירוויזיון על ידי ישראלית טרנסג’נדרית, דנה אינטרנשיונל “.

אבל לכמה ממתמודדי האירוויזיון, ניצחונה של ברזילאי לא היה קשור כלל למסר שלה וכל מה שקשור ולהצגה של אישה המצופפת כמו תרנגולת. “ישראל היא הזוכה הראויה אם אתה מסתכל עליה כקרקס, או סתם טירוף”, אמר ויילון, מתחרה של הולנד השנה “אישה שחיקתה תרנגולת זכתה”, אמר ויילון למשדר ה- NOS. “לפני כמה שנים זכתה אישה מזוקנת”, הוא מספר על המלכה האוסטרית קונצ’יטה וורסט, שזכתה בתחרות 2014. “זה מופע נדיר וזה בושה בפסטיבל שירה”.