סיסמתך תשלח אליך בדואר אלקטרוני

אתרי מעיינות ומסלולי מים יפים לקראת חג המים

מאת: הלידרים | 14 במאי 2017

עכשיו שחם יותר זה בדיוק הזמן לפקוד במעיינות ובמסלולי המים היפים של ישראל בעיקר לקראת חג המים AKA שבועות שמתקרב..אל המעיין!

אתרי מעיינות ומסלולי מים יפים לקראת חג המים

שבועות אוטוטו כאן והגיע הזמן לצאת לטייל. הרי החג ידוע גם בשמו “חג המים”, לכן  יחד עם קק”ל אספנו עבורכם מגוון אתרי מעיינות ומסלולי מים

זמן הקציר מבשר את בוא השרב הגדול. החיטה הזהובה נאספת מן השדות והמטיילים מחפשים צל ומים צוננים כדי לבלות בחיק הטבע. הים משמיע צליל חיוג תפוס, נחלי האכזב מתייבשים ורק מביני דבר יודעים שיש מקומות קטנים ונחבאים ששומעים בהם פכפוך עדין של מים. אלה הם המעיינות שנובעים בכל ימות השנה ובדרך כלל מסתתרים בצילו של עץ בא בימים. בחרנו עבורכם את נתיב המעיינות שמתחיל ברמת הגולן ומסתיים ברמת צין בנגב.

עין עקוב (עין תאופיק) ביער מבוא חמה רמת הגולן

פלג מים זורם דרך בריכת בטון ומפלס את דרכו במורד ההר בדילוגים כשהוא יוצר מפלונים זעירים. חניון עין עקוב נמצא בגובה של 200 מטרים מעל פני הים בלב יער מבוא חמה. ממנו משתפל המצוק מערבה בתלילות של 400 מטרים עם תצפית נוף אל הכנרת ועמק הירדן. יער מבוא חמה ניטע על ידי קק”ל והוא משתרע על פני כ – 1,200 דונם. ניטעו בו עצי אורן, ברוש, איקליפטוס, אלות ושיטה. עצי בוסתן מעניקים למטיילים מקומות מוצלים לפיקניק. איך מגיעים: מכביש 98  כ- 4.5 ק”מ מדרום לקיבוץ מבוא חמה.

צילום: יעקב שקולניק

לחצו כאן להמלצות על אתרי טיולים המותאמים לעגלות

עין פיק ברמת הגולן

מדרגות מובילות אל חופה של עצי תאנה שיוצרים חלל אפלולי. בתחתית גרם המדרגות מזרזפים מי המעיין אל תוך שוקת קטנה וכשמטפסים במעלה הפלג מגיעים אל מערה קטנה ממנה נובעים המים. חולפים על פני עץ תות, חוצים את פלג נחל עין גב על פני גשרון עץ וממשיכים בין שיחי צבר , אלה אטלנטית ובוסתנים. השביל מוביל אל קיבוץ אפיק ובדרך תצפיות נוף אל הכנרת. איך מגיעים: מכביש 98 לכיוון כפר חרוב וקיבוץ מיצר. ממשיכים לפי השלט “אפיק-שביל טיול”.

פארק המעיינות

פארק המעיינות הוא אתר יוצא דופן בישראל. מצד אחד – חלקים ממנו הם שמורת טבע (שמורת נחל קיבוצים). מצד אחר, המעיינות הנובעים כאן – עין מגדל, עין שוקק, נחל קיבוצים ועין מודע – הם אתר בילוי ונופש. ויש גם צד נוסף: המעיינות והשמורה נמצאים בלב השטחים החקלאיים של הקיבוצים ניר דוד, מסילות ורשפים. מגוון המסלולים כאן מגוון וניתן להנות ממעיין אחד או לתכנן מסלול המשלב כמה מהם.

עין מודע בבקעת בית שאן –עין מודע מציע מי מעיין צלולים ובריכה ענקית רדודה ששוקמה על ידי קק”ל ורשות ניקוז ירדן דרומי. סביב הבריכה צומחים עצי איקליפטוס, קזוארינות, ברושים, עצי תמר, הוצבו שולחנות פיקניק ונבנה גשרון קטן. הבריכה נבנתה בתקופה העות’מאנית ושימשה גם בתקופת המנדט.  באתר נותרו שרידי בית מהתקופה הרומית ואמה שהובילה את מי המעיין לבית שאן. איך מגיעים: מכביש 669 לכיוון רשפים.

צילום: ארכיון קק”ל

עין שוקק בבקעת בית שאן – עין שוקק הוא אחד המעיינות הגדולים באזור. המעיין מוביל לבריכה גדולה ורדודה, שהשכשוך בה הוא חוויה מרעננת ביותר בקיץ החם. לצדה, שרידי טחנת קמח מהתקופה הביזנטית, שאותה הפעילו מי המעיין. לעין שוקק אפשר להגיע ברגל וברכב. מנחל הקיבוצים ממשיכים בדרך עפר מסומנת שחור דרומה לכיוון תל שוכה. אחרי כקילומטר וחצי פונים ימינה לבריכות הדגים. עין שוקק נמצא במרחק של כקילומטר אחד, מצד ימין. איך מגיעים: מכביש 669 לרשפים ומשם לנחל הקיבוצים.
 

עין שוקק. צילום: יעקב שקולניק

 

נחל נעמן

נחל נעמן מתחיל את דרכו בעין אפק, חוצה את עמק עכו ונשפך לים מדרום לעיר עכו. המטיילים בגליל מוזמנים לקפוץ לקטע משוקם של הנחל ולבלות בכיף שעה קלה של נחת.

צילום: יעקב שקולניק

יער חניתה: טיול לעין כובשים

יער חניתה משתרע במורדות רכס הסולם על פני כ-2,300 דונם. במשך שנים רבות נחבא בו המעיין הקטן עין כובשים, ומקומו היה ידוע רק ליודעי ח”ן ולבעלי החיים המבלים ביער. נביעת המעיין נסתמה במשך השנים והמים המעטים שנבעו חלחלו עד מהרה באדמה ולא נודע כי באו אל קרבה. לא עוד. בשנה האחרונה שיקמה קק”ל את המעיין וסביבתו ובפסח תשע”ג נחנך האתר רשמית. ציבור המטיילים מוזמן לבלות במקום.

צילום: פנינה לבנון

נחל צלמון עילי

נחל צלמון הוא מהנחלים הארוכים בגליל. יובליו העיליים של הנחל מתחילים את דרכם ליד הר הלל, השייך לגוש הרי מירון. הנחל יורד בתלילות רבה ליד מושב שפר ואחר כך למרגלות קיבוץ פרוד. משם ממשיך נחל צלמון לבקעת חנניה, חוצה את הגליל התחתון ונשפך לכנרת ליד בית יגאל אלון שבקיבוץ גינוסר, לאחר שעבר כ-30 ק”מ.
עיקר כוחו של הנחל, לפחות בחלק שעובר בצד יער שפר, הוא בסוף החורף. הסיבה לכך היא שמקור המים בקטע הזה הוא עין רמיאל. עין רמיאל הוא מעיין קרסטי. זהו מעיין שנובע מתוך חללים ומחילות תת-קרקעיים, שנוצרו בשכבות של סלעי גיר.

צילום: יעקב שקולניק

שביל יזרעאל-קק”ל: מבלפוריה לתל עדשים

מרחבת החניה חוצים את נחל עדשים לגדתו הדרומית ועולים בדרך עפר רחבה המלווה את הנחל. תחילה צועדים בצל שדרה נאה של עצי אשל הפרקים. עצים אלה מסתגלים למים מליחים ועל כן מתאימים מאוד למקום. מעט הלאה משם, במקום מוצף בחורף, ניטעו עצי איקליפטוס טורקואטה ועצי שיטה. זהו מסלול לא מעגלי שאורכו 6 ק”מ (יש לדאוג לרכב מאסף) במסגרת המסלול תעברו בשביל נחל טבת. השביל הוא פרי שיתוף פעולה של רשות ניקוז ונחלים קישון וקק”ל. השביל נבנה על מסד יציב שנועד למנוע את קריסת הנחל בעת שיטפונות והוא מגן על השדות הסמוכים מפני סחיפה. לאחר כ-700 מ’, ליד עץ איקליפטוס גדול, מגיעים למקום שבו נחל טבת פוגש את נחל עדשים (נחל טבת הוא הערוץ הקטן יותר, הימני, שבו מתקיימת זרימת מים עונתית בחורף. נחל עדשים הוא נחל “כמעט איתן”. בערוצו זורמים מים רוב ימות השנה

צילום: יעקב שקולניק

מעיינות הסטף בהרי ירושלים

מעיינות סטף נובעים מערבית לירושלים, בצדו המזרחי של הר איתן. שילוב של נופי יער הררי ובתוכם מעיינות נקבה, בריכות אגירה, אתרי ארכיאולוגיים, חקלאות הררית עתיקה, בוסתנים, טרסות ותעלות מים. המים בשני המעיינות בוקעים מתוך נקבה בסלע, זורמים לבריכות אגירה ומהן לתעלות ולעצי הבוסתן וגינות הירק שבמקום. עין ביכורה ועין סטף, שהיה המעיין המרכזי של הכפר הקדום. עין סטף נובע מתוך מערה טבעית. אפשר לרדת למערה ולזחול בנקבה הבנויה עד מוצא המים, ליד בריכת האיגום. גם עין ביכורה, המעיין התחתון, נובע מתוך נקבה חצובה בסלע, שגם אליה ניתן להיכנס ולהיעזר בפנסים. במערה נטיפים וזקיפים, המים נובעים מהקירות ונאגרים בבריכות איגום. איך מגיעים: מכביש 395 לכיוון צומת סטף.

שביל המעיינות בהרי ירושלים

ביער עמינדב שבהרי ירושלים הוכשר “שביל המעיינות”. אלה הן בריכות שנחצבו בסלע ולא כולן מלאות מים. עיינות עמינדב חרבים לעומת זאת עיינות עוזי, עין חינדק ועין תמר זוכים לזרימה קלה. שביל המעיינות עובר בנוף עצי חורש ובוסתן, בתי בד ושרידי חקלאות עתיקה. בלב היער הוקמו חניון נופש פעיל, שולחנות פיקניק, מתקני ספורט, משחק ושירותים. איך מגיעים: מכביש 396 לכיוון חורבת סעדים ויד קנדי.

יש אפשרות להאריך את המסלול ולהמשיך לעין חנדק עין חינדק שלמרגלות מושב אבן ספיר הוא אטרקציה לקטנים ולגדולים. זהו מעיין בעל שתי נקבות חצובות, שהובילו מים אל תעלות השקייה וטרסות בוואדי יוסוף. הנקבה השמאלית קצרה יותר ורדודה יותר ומתאימה לילדים. המים המאוד קרים ומגיעים רוב הזמן עד הברכיים וצריך להיזהר כשמגיעים לחדר הפנימי, שם המים עמוקים יותר. הנקבה הימנית ארוכה יותר, וההליכה היא בתוך מים עמוקים ולכן מתאימה למבוגרים. אם אתם יורדים לנקבה, הצטיידו בנעליים מתאימות ופנס. איך מגיעים: מכביש 396 לפי השילוט.

עין לבן מעל נחל רפאים

עין לבן ממוקם מעל נחל רפאים והוא אחד ממעיינות השכבה היפים באזור. לא תמיד מצויים בו מים. הנביעה מזינה שתי בריכות, אחת רדודה שמתאימה לילדים והשנייה באורך של שמונה מטרים וברוחב של ארבעה מטרים, עם מים בגובה של כ-1.60 מטרים, מוקפת עצי בוסתן. שמם של הרכס והמעיין  ניתן להם בזכות סלעי הקירטון שצובעים את ההר בלבן. איך מגיעים: מקצה מגרש החנייה של גן החיות התנ”כי מתחיל שביל מסומן בכחול.

צילום: יעקב שקולניק

עין לימור סמוך לנחל כסלון

עין לימור (לימון) או בערבית, עין אל-עומור, הוא מעיין שכבה בערוץ נחל כסלון שבהרי ירושלים, כקילומטר מערבית לכפר הציורי עין רפא. במקום בריכה בנויה קטנה, שמקבלת את מימיה מנקבה באורך 15 מטרים. הבריכה שימשה את תושבי הכפר ח’ירבת אל-עומור עד  מלחמת העצמאות. המים בבריכה קרים, עומק הבריכה כשני מטרים,  והיא מוקפת עצי תאנה ושיחי נענע משובלת. איך מגיעים: מהכניסה לקיבוץ צובא על תוואי נחל כיסלון לעין לימור. הדרך עבירה רק לרכבי שטח.

נתיב המעיינות באזור בקעת צין בנגב      

זהו נתיב הליכה המיועד למטיבי לכת. המסלול מתחיל בעין זיק פונה דרומה ולאחר כחצי קילומטר מגיע לעין שביב. שני המעיינות מזינים את נחל זיק ומשקים חורשות עצי צפצפה הגדלים באזור. ממעין שביב ממשיכים למצוק הצינים בדרך נופית עם תצפיות מרשימות ומגיעים אל אפיק נחל עקב וממנו לעין עקב עליון. זהו מעיין קטן הנובע מתוך שקערורית קטנה אל תוך בריכה צרה ומוקף בצמחיית נחלים סבוכה. משם ממשיך המסלול לאורך אפיק נחל עקב דרך מצוקים גבוהים עד לעין עקב תחתון. מפל מים נופל אל תוך בריכה עמוקה מגובה של 10 מטרים. קיר המפל עטור בשערות שולמית וסביב הבריכה צמחית נחלים ענפה. סיום המסלול בחניון עין עקב. איך מגיעים: מכביש 40 לכיוון שדה בוקר.

למידע נוסף ומסלולים כנסו לאתר קק”ל http://www.kkl.org.il/recreation-and-tours/