השתוקקות תמידית: האם אנחנו חיים בעידן של התמכרויות?

הלידרים מאת: הלידרים

בעבר, התמכרות נחשבה כתופעת שוליים בזויה הקשורה לחומרים עם תסמיני גמילה קטלניים כמו אלכוהול ואופיום. אבל היום, מגוון הדברים שבן אדם יכול להתמכר אליו גדל והאפשרויות רחבות ביותר: החל מסוכר ועד לרשתות חברתיות.

בבריטניה השנה נפתחת המרפאה הראשונה שנועדה לטפל במכורים לאינטרנט ואף נקבע הפרעה אמיתית עם אבחנה ומתווה שקשורה לגיימרים, אנשים שמשחקים משחקי מחשב שעות ארוכות ללא שליטה.

נראה שהשינוי הראשון לקראת מגמת ההתמכרויות התרחש בשנת 1992, כאשר מדורי הרכילות פרסמו שמייקל דאגלס, בן מלוכה הוליוודי שבדיוק סיים לככב במותן אינסטינקט בסיסי- מאושפז במכון גמילה באריזונה בשל התמכרותו לסקס. לא משנה שעד היום דאגלס טוען שמעולם לא סבל מהתמכרות כזאת , מה שחשוב זה האופן בו התחלנו להסתכל על התמכרויות.

בעבר, התמכרות נחשבה למצב רפואי וגבולותיה נקבעו בעיקר על ידי שימוש לרעה בחומרים משני תודעה כגון אלכוהול או סמים. היום מדובר במשהו אחר לגמרי שמעניין להסתכל עליו ולחשוב על עצמנו גם- למה אנחנו מכורים?

“מגוון הדברים שאנשים מתמכרים אליהם התרחב” מאשר הפרופסור מיקל לינסקי  חוקר לונדוני. “בשביל דור ההורים שלי, האפשרויות החידות היו טבק ואלכוהול. עכשיו יש יותר סמים, כולל סמים סינתטיים, יחד עם פרסום- במיוחד ברשת- שמעודד שימוש מקביל והתנסות”.

רבים מהמצבים האלה הם התנהגותיים ולא פיזיים. הימורים לדוגמא זאת ההתמכרות ההתנהגותית הוותיקה ביותר ומוכרת ככזאת משנת 2013. שיעורי ההתאבדות גבוהים בקרב מהמרים כפייתיים מאשר בקרב אנשים שמכורים לשימוש בחומרים.  ישנם אנשים שמכורים לשופינג ברשת ברמה שהם נכנסים לחובות והורסים את המשפחות שלהם.

יש פעמים שההתמכרות היא לא לדבר אחד בלבד- לדוגמא, בחור צעיר שרוצה לברוח מבעיות משפחתיות יכול לזגזג בין משחקי מחשב וצפייה אובססיבית בפורנו.

קשה להתעלם מהעובדה שרבות מההתמכרויות החדשות זמינות במגע קל של מסך. מחקרים מראים שיותר הורים מודאגים שילדיהם יתמכרו לרשתות חברתיות מאשר לסמים.